Meditații zilnice cu Krișhnamurti – Trebuie să aprofundăm, pentru a cunoaște bucuria
Ascultați articolul sub formă audio:
Foarte puțini dintre noi se bucură de ceva. Foarte puțini ne bucurăm când vedem apusul soarelui, sau luna plină, sau o persoană frumoasă, sau un copac minunat, sau o pasăre în zbor, sau un dans. Nu ne bucurăm cu adevărat de ceva.
Ne uităm la acel ceva, suntem superficial amuzați sau încântați de acesta, avem o senzație pe care o numim bucurie. Dar bucuria este ceva mult mai profund, care trebuie înțeleasă și aprofundată.
Pe măsură ce înaintăm în viață, dorim să ne bucurăm de diferite lucruri, cele mai bune trecând neobservate; dorim să ne bucurăm de alte tipuri de senzații – pasiuni, pofte, putere, poziție socială.
Toate acestea sunt lucruri normale în viață, deși sunt superficiale, nu trebuie condamnate, nu trebuie să fie justificate, dar trebuie să fie înțelese și să li se dea importanța cuvenită. Dacă le condamni ca fiind fără valoare, ca fiind extraordinar de proaste sau nespirituale, distrugi întregul proces al vieții.
Pentru a cunoaște bucuria trebuie să aprofundezi. Bucuria nu este o simplă senzație.
Este nevoie de o minte extraordinar de rafinată, dar nu rafinamentul însuși care acumulează tot mai mult pentru sine. Un astfel de sine, un astfel de om, nu poate niciodată să înțeleagă această stare de bucurie fără implicarea celui care se bucură.
Trebuie înțeles acest lucru extraordinar; în caz contrar, viața devine foarte limitată, măruntă, superficială – din momentul nașterii, învățând câteva lucruri, suferind, având copii, responsabilități, câștigând bani, având câteva distracții intelectuale și apoi moartea.
Cartile lui Jiddu Krishnamurti se pot vedea la linkurile de mai jos:
- link 1 - aceasta pagina
- link 2 - aceasta pagina
