Barbara si Gerry Clow – Dimensiunea a Patra: Lumea Astrală și Influența Sa

Dimensiunea a patra – lumea astrală dintre 3D și stele – este o regiune vie și participativă, plină de mesajele ființelor Divine. Aici se primesc toate mesajele ce vin din dimensiunile mai înalte, acesta fiind motivul pentru care simțim emoții atât de intense când e vorba despre arhetipurile 4D, cum ar fi zeii.
Totuși, noi putem primi aceste mesaje direct în inimă și în minte, atunci când vedem cu claritate și precizie modul în care sistemele de credință 4D influențează civilizațiile umane.
De exemplu, învățătorii antici egipteni puteau vedea că 4D este deseori o zonă foarte încărcată și confuză din mintea umană, astfel încât ei au dezvoltat o teologie totemică animalieră imaginativă, care ilustrează modul în care zeii interacționează cu omenirea. Această teologie este cea care i-a permis Egiptului antic să fie o cultură echilibrată și fericită, timp de mii de ani.
În realitate, 4D ne activează sentimentele, care apoi scindează informațiile din dimensiunile mai înalte, în posibilități pozitive sau negative. În momentul în care vedeți cum funcționează această dinamică, puteți înțelege că 4D este doar un mare joc creativ care ne conectează pe toți.
Sursa creativității umane se află în mesajele din dimensiunile mai înalte, pe care inteligențele 4D le scindează în posibilități întunecate sau luminoase. Acest proces ne informează sentimentele în 3D, astfel încât să putem cuprinde magnitudinea dimensiunilor mai înalte. Mulți oameni aleg să învețe cum să ignore aceste impulsuri minunate, pentru că, dacă le-ar da ascultare, ele le-ar putea schimba viața.
Aceia care fac cu adevărat tot posibilul ca să vadă, să audă, să simtă și să interpreteze aceste mesaje, devin adesea creatori puternici și/sau persoane cu percepții senzoriale depline; ei trăiesc clipa.
Marii artiști știu să dea formă acestor idei mărețe, iar poeții, pictorii, sculptorii și chiar și politicienii trăiesc și exprimă aceste arhetipuri grandioase. Ei folosesc abundența din 4D, pentru a fertiliza lumea 3D, asemenea unor grădinari pricepuți. Bineînțeles că cei din Elită sunt maeștri în folosirea acestor arhetipuri, și a simbolurilor 4D.
Cât despre ființele arhetipale, noi oamenii suntem creatorii în 3D, întrucât putem crea lucruri fizice.
Ființele din dimensiunea a patra se pot gândi și pot complota tot ce doresc, însă nu pot crea nimic fizic în 3D.
Astfel că ele își sădesc dorințele arzătoare în mintea noastră, incitându-ne să creăm realitățile pe care și le doresc – însă noi trebuie să alegem să fim stăpânii lumii noastre.
De exemplu, adolescenți ghinioniști și derutați duc la îndeplinire tentațiile criminale ce stau ascunse în mintea colectivă a adulților – cum s-a întâmplat în cazul masacrului de la Columbine*.
Războaiele constituie o regiune importantă a minții colective – și la fel sunt și corporațiile, deoarece ele adună puterea în mâinile câtorva. Nici nu e de mirare că majoritatea oamenilor încearcă să ignore aceste impulsuri ademenitoare 4D, iar dacă mai mulți oameni ar deveni stăpâni ai propriei lor realități, ei ar fi artiști și nu războinici.
Dacă emoțiile unei persoane nu se află sub control, energia 4D capătă o tentă astrală joasă, cum ar fi vizite ale îngerilor, demonilor, monștrilor, extratereștrilor sau ale Fecioarei Maria.
Acești vizitatori par foarte reali pe ecranul minții noastre ce atrag imagini arhetipale străvechi – în special pentru adolescenții care învață atât de multe despre sentimentele lor personale.
Unii oameni sunt derutați și înnebunesc în urma acestor viziuni în 3D, pe când alții sunt pur și simplu fascinați.
Maeștrii spirituali și artiștii învață să facă distincția dintre impulsurile astrale joase și inspirația Divină autentică. Eu cred că, la ora actuală, cu toții trebuie să devenim maeștri spirituali, astfel încât să putem crea ceea ce noi ne dorim în dimensiunea noastră. În caz contrar, Noua Ordine Mondială o va conduce, o va distruge – sau și una și alta!
Cu siguranță că ceea ce tocmai am spus i-ar putea determina pe unii cititori să se întrebe despre posibilele riscuri aduse de privitul ecranelor electronice, zi și noapte și, totodată, drogul pe care îl reprezintă, în special pentru adolescenți.
Atunci când contacte din lumile subtile ajung în 3D, corpul nostru e străbătut de emoții copleșitoare.
Putem răspunde pur și simplu urmându-ne sentimentele, însă eu sugerez să urmăm calea care nu duce la nebunie, folosindu-ne mintea ca să analizăm aceste sentimente.
Prin însăși natura lor, forțele arhetipale caută vehicule în 3D, pentru ceea ce îi interesează. Acest proces de posedare se intensifică și se diminuează – iar în timpul ultimelor zile din Calendarul Mayaș, el crește exponențial.
Acest lucru se produce deoarece materialismul științific neagă realitatea impulsurilor arhetipale.
Raționalismul excesiv frustrează și supraîncarcă ființele din 4D – o deformare periculoasă, ce blochează întotdeauna creativitatea umană.
Energii dăunătoare se adună în 4D, asemenea unui gaz toxic, atunci când lumile mai înalte nu pot pătrunde în 4D, ca apoi să circule în 3D.
În final, această energie nefolosită se acumulează în mintea oamenilor, sub formă de forțe întunecate și haotice, la fel ca circuitele electrice supraîncărcate, care duc la arderea siguranțelor.
Forțele astrale respinse sunt atrase, în special, de oamenii drogați. Ponderea celor care se droghează (legal sau ilegal) este foarte mare în Statele Unite, iar asta ușurează planul Elitei de a-i controla pe oameni.
Totuși, noi oamenii suntem cei aleși pentru a face să circule inspirația Divină, în 3D.
Dacă sunteți plictisiți de viața pe care o duceți, înseamnă că nu sunteți acordați la potențialul vostru deplin. Lucruri minunate sunt înfăptuite, atunci când se lucrează intenționat cu forțele Divine ce dau naștere artei, viziunilor și culturilor sacre. Noua Ordine Mondială conspiră ca să prostească omenirea, astfel încât să poată conduce lumea.
Cultura modernă (îndeosebi cea americană) este anostă, necreativă și de o violență înfiorătoare, deoarece este poluată de energia negativă care e eliberată. Totuși, putem alege ceea ce dorim să creăm în 3D, deoarece avem liber arbitru. În orice moment, putem alege să lăsăm să curgă bogatul curent arhetipal, creând culturi sacre, ce conțin artă, teatru, muzică și râs.
Unele culturi – cum ar fi aborigenii din Australia – primesc acest curent arhetipal, prin visare. Altele, cum ar fi cultura minoică, cu ale sale labirinturi și cult al taurilor, l-au exprimat prin dramele misterelor. Aceste foițe intense curg cu ușurință prin copiii indigeni, care sunt educați să fie foarte creativi. Înțelepții lor știu că reprimarea acestor forțe face ca grupul să devină violent; dându-le voie unor : asemenea puteri să devină excesive, ele se transformă în sinistre gânduri independente care slăbesc puterea grupului. Cu timpul, această foiță întunecată îi copleșește pe oameni și, drept urmare, apar valuri de nebunie și boli colective, cum ar fi dorința de a intra în război. Popoarele indigene sunt deseori apreciate pentru practicile medicale care îndepărtează poluarea astrală ce provoacă boală, însă ei preferă ca pur și simplu să creeze în cea mai mare parte a timpului, pentru că este mai distractiv să creezi, decât să vindeci.
Culturi sacre încântătoare – cum ar fi cea a egiptenilor antici, a mayașilor, cea minoică și celtă – înfloresc atunci când masele de oameni sunt receptive la nevoia de schimbare din mintea colectivă. În schimb, atunci când suficient de mulți oameni își reprimă forțele 4D din interiorul lor, se materializează culturi foarte întunecate, violente și distructive.
La ora actuală, oamenii de pe Pământ strigă pentru a se pune capăt dominării globale și violenței. Atâta doar că scandarea de lozinci pentru pace nu aduce rezultate; pacea revine doar dacă facem să circule curentul arhetipal.
Uneori, progresele culturale artistice încep cu umorul și comedia, asemenea pieselor grecești scrise de Aristofan. Ei spun că problema reală o constituie „frica de Dumnezeu”.
Prea mulți oameni de pe Pământ așteaptă ca zeii să se întoarcă, iar asta ne împiedică să avem grijă de propria noastră lume fizică.
Cartile lui Barbara Hand Clow se pot vedea la linkurile de mai jos:
- link 1 - aceasta pagina
- link 2 - aceasta pagina